[TEST] Monitor dla graczy AOC AGON AG322QCX – nie tylko gra się

[TEST] Monitor dla graczy AOC AGON AG322QCX – nie tylko gra się przyjemnie

Przyszedł czas na podzielenie się z Wami moją opinią na temat kolejnego z gamingowych monitorów stworzonych przez firmę AOC. Po 24-calowym AG241QX tym razem miałem okazję zapoznać się bliżej ze znacznie większym, bo 32-calowym ekranem z serii AGON. Mowa tu o modelu AG322QCX, który od poprzednio testowanego sprzętu różni się nie tylko rozmiarami. Czy jako gracze powinniśmy w ogóle brać pod uwagę zakup testowanego monitora? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie i przedstawić największe zalety oraz wady monitora AOC AGON AG322QCX.

Chwila z danymi technicznymi

Zacznijmy od podstawowych danych technicznych, które na papierze prezentują się wyjątkowo dobrze. Wielkość monitora to 31,5 cala, co przekłada się na potrzebę posiadania dość sporej ilości miejsca na biurku. Warto wspomnieć, że monitor jest zakrzywiony, co przy takich rozmiarach ma sens. Szerokość monitora to blisko 72 centymetry, maksymalna wysokość osiąga nieco ponad 63 centymetry, a głębokość zbliża się do 28 centymetrów. Osoby zainteresowane monitorem AG322QCX powinny więc w pierwszej kolejności zmierzyć wymiary miejsca, na którym spocząć ma wyświetlacz.

Najważniejsze dla gracza parametry prezentują się następująco:

  • format – 16:9
  • rozdzielczość – QHD 2560x1440
  • częstotliwość odświeżania - 144 Hz
  • czas reakcji – 4 ms
  • typ matrycy – MVA (dowiecie się o niej więcej w dalszej części testu)

W pudełku na bogato

W sporym pudle znalazłem zaskakująco dużo dodatkowego okablowania. Producent daje nam pełną swobodę w podłączeniu monitora do karty graficznej i to nie tylko dzięki wyposażeniu monitora w pokaźną ilość wyjść wideo. Wraz z wyświetlaczem klient otrzymuje również pełen komplet kabli. W zestawie znalazłem kable HDMI, DisplayPort oraz VGA. Jeśli chcecie korzystać z odświeżania monitora na poziomie 144 Hz, a zakładam, że tak właśnie będzie, jeśli zakupicie AOC AGON AG322QCX, wybór kabla może być tylko jeden. Jeśli do tej pory nie korzystaliście z monitora o parametrze odświeżania powyżej 60 Hz, podpowiadam, że wyższa wartość będzie obsługiwana tylko w przypadku połączenia kablem DisplayPort. Wyjścia DVI-D nie uświadczymy bowiem w testowanym monitorze.

EDIT Wkradło się niedopatrzenie. Monitor posiada wyjścia HDMI w standardzie 2.X. Tym samym 144 Hz zadziałają także w przypadku takiego podłączenia. Przynajmniej na papierze.

AOC AGON AG322QCX wyjscia 1 AOC AGON AG322QCX wyjscia 2

Jak możecie zauważyć na powyższych zdjęciach, gamingowy monitor od AOC został wyposażony m.in. w dwa wyjścia HDMI w standardzie 2.0, dwa wyjścia DisplayPort 1.2, wyjście D-Sub, dwa USB 3.0 oraz wyjścia audio, do których możemy podłączyć słuchawki z mikrofonem lub głośniki. Musicie musicie wiedzieć, że te drugie są wbudowane w monitor. O tym, jak grają, dowiecie się w akapicie poświęconym temu, jak na wyświetlaczu AGON AG322QCX ogląda się filmy.

Design

AOC AGON AG322QCX wyglad przod AOC AGON AG322QCX wyglad tyl

Pierwsze, co rzuca się w oczy po zmontowaniu ramienia z podstawą i monitorem, są wspomniane już spore rozmiary wyświetlacza. Oczywiście nie zrobią one wrażenia na graczach, którzy mieli już do czynienia z monitorami o przekątnej 32 cali lub większej, ale jeśli do tej pory korzystaliście z ekranu o chyba najpopularniejszym rozmiarze 24 cali, przesiadka na AG322QCX może wymagać nieco czasu potrzebnego na przyzwyczajenie oczu. W moim przypadku nastąpiło to już po pierwszej godzinie spędzonej z zakrzywionym monitorem. Na osobną wzmiankę zasługują również bardzo wąskie ramki, co moim zdaniem pozytywnie wpływa na wygląd sprzętu.

Warto wiedzieć, że elementy z tyłu monitora oraz listwa dolna są podświetlane. Dlaczego o tym wspominam? Należę do osób, które bardzo często zaklejają wyjątkowo jasne diody sygnalizacyjne np. w głośnikach czy przy telewizorze, który przechodzi w tryb stand-by. Wątpię, że jestem w tym osamotniony. W związku z powyższym standardowe czerwone podświetlenie dolnej listwy mogło okazać się dla mnie nie tylko zbędną bajerą, ale i elementem, który przeszkadza przy użytkowaniu monitora. Tak się jednak nie stało. Jeśli u Was będzie inaczej, możecie odetchnąć z ulgą. Podświetleniem da się sterować. Można zmienić jego kolor, intensywność lub całkowicie je wyłączyć.

Sprzęt waży swoje, ale pozytywnie wpływa to na stabilność. Nic się nie kiwa ani nie chwieje. Ponadto AG322QCX oferuje szerokie możliwości dostosowywania wysokości wyświetlacza oraz jego nachylenia w pionie i poziomie. Nie ma za to możliwości ustawienia monitora w pozycji pivot. Duże możliwości regulacji kąta widzenia zapisujemy na duży plus.

Matryca MVA i ustawienia obrazu

Każdy, kto kiedyś szukał monitora z całą pewnością natknął się na matryce typu TN oraz IPS. Dla większości graczy nie mają one żadnych tajemnic. TN to przede wszystkim szybki czas reakcji oraz niska cena. IPS natomiast kojarzy się ze świetnym odwzorowaniem kolorów, ale nieco dłuższym czasem reakcji i znacznie wyższej cenie. Stworzeniu matrycy MVA przyświecał pomysł wbicia się pomiędzy dwa najpopularniejsze rozwiązania. Czy się udało? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. MVA oferuje we wielu przypadkach czas reakcji niższy niż IPS, ale jest wolniejsza niż TN. Jeśli chodzi o odwzorowanie kolorów to miało być lepiej niż w matrycach TN i w sumie mogę to potwierdzić, ale tylko, gdy spełnione są pewne warunki. Jednym z nich jest potrzeba kalibracji monitora AG322QCX.

AOC AGON AG322QCX pilot

Ustawienia obrazu możemy zmienić za pomocą dołączonego pilota. Zanim jednak dojdziemy do wprawy w nawigowaniu nim, musimy poświecić kilka długich minut

Ustawiania fabryczne obrazu monitora AOC AGON AG322QCX nie wywołały u mnie efektu wow. Wręcz przeciwnie. Miałem ochotę, jak najszybciej je zmienić. Tak też postanowiłem zrobić. Dodam, że nie dysponuję żadnymi profesjonalnymi urządzeniami do kalibracji. Wszystko odbywało się więc „na oko”. Niestety z marnym skutkiem. Co bym nie zrobił, wyświetlany obraz był daleki od ideału. Zrezygnowany postanowiłem poszukać gotowych ustawień w sieci. Bardzo szybko natrafiłem na parametry, które zostały ustawione z wykorzystaniem kolorymetru.

Gotowe ustawienia obrazu AG322QCX:

  • Jasność = 65 (w zależności od preferencji i warunków oświetleniowych)
  • Overdrive (z tego, co pamiętam w polskim menu zostało to przetłumaczone jako "przyśpieszenie")= średnie

  • Temp. barwowa = Użytkownika

  • Czerwony = 48
  • Zielony = 47
  • Niebieski = 50

  • Częstotliwość odświeżania = 144 Hz


Monitor AG322QCX skalibrował portalu pcmonitors.info.

Po wprowadzeniu powyższych ustawień w końcu byłem zadowolony z tego, co widzę na ekranie, a przynajmniej tak mi się wydawało do czasu, gdy po zakończonych testach wróciłem do monitora z matrycą IPS, którego używam na co dzień. Podsumuje to tak: jeśli zależy Wam na jak najlepszym odwzorowaniu kolorów raczej zrezygnujcie z matryc TN i MVA. Ta druga może być brana pod uwagę, jeśli ważniejszy jest dla Was czas reakcji, wysoki kontrast, szerokie kąty widzenia (znaczny postęp w stosunku do TN, ale wciąż gorzej niż w IPS) oraz niższa cena.

Jak się gra?

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że w grach wyświetlanych na monitorze o częstotliwości odświeżania 144 Hz akcja toczy się ultra płynnie i każda produkcja dosłownie „płynie” na takim sprzęcie i nie jest to bynajmniej leniwy strumyk, tylko wartki potok. Tak samo jest w przypadku monitora AOC AGON AG322QCX, który dodatkowo charakteryzuje się bardzo szybkim czasem reakcji. Na dużą przyjemność odczuwaną podczas rozgrywki w dowolną grę od dynamicznego FPS-a zaczynając, a na przygodówce point and click kończąc, wpływa również wysoka natywna rozdzielczość. Obraz wyświetlany w QHD jest ostry jak brzytwa. Ogrywanie ostatniego Wiedźmina na testowanym monitorze było prawdziwą przyjemnością.

Podczas rozgrywki sieciowej, w której zazwyczaj nie ma dużo czasu na podziwianie krajobrazów i liczy się głównie szybka reakcja na otaczające graczy wydarzenia, gamingowy monitor od AOC daje realną przewagę nad przeciwnikami, którzy dysponują sprzętem o mniejszym odświeżaniu. Dlatego też testowany monitor polecam szczególnie osobom, które mają ambicje być jak najwyżej we wszelkich rankingach gier online i ich komputery pozwalają na wyświetlanie gier w co najmniej 144 kl/s. Wbrew pozorom nie powinno być z tym większego problemu. Gry sieciowe mają raczej niewielkie wymagania sprzętowe, a w dodatku bardzo często gra się w nie na najmniejszych ustawieniach graficznych.

Posiadacze kart graficznych ze stajni AMD mogą liczyć na jeszcze lepsze wrażenia za sprawą technologii AMD Free-Sync. Jej zadaniem jest rozwiązanie problemu z wszelkimi opóźnieniami i zrywaniem klatek. W tym przypadku jestem zmuszony wierzyć producentowi na słowo, jako że posiadam kartę graficzną konkurencji.

Po graniu czas na pracę

AOC AGON AG322QCX praca

Bez zbędnych wstępów informuję, że AG322QCX jest świetny do pracy. Przede wszystkim ze względu na duży obszar roboczy, który można dowolnie dzielić na mniejsze strefy za pomocą dołączonego softu. Rozdzielczość 2560x1440 pikseli i 32 cale pozwalają na komfortowe otworzenie trzech okien obok siebie, co nie raz przyda się przy codziennej pracy. Sam najlepiej się o tym przekonałem i w żadne sposób nie przeszkadzało mi to, że ekranu nie możemy ustawić w pozycji pivot. Jest to jak najbardziej zrozumiałe z uwagi na fakt, że mamy do czynienia z wyświetlaczem o szerokości 72 centymetrów. Na sprzęcie AOC pracowało mi się tak samo przyjemnie i efektywnie jak na mojej domowej ultrapanoramie, a to chyba najlepsza z możliwych rekomendacji.

Wieczorny relaks przy dobrym filmie? Czemu nie

AOC AGON AG322QCX filmy

Monitor AG322QCX śmiało może zastąpić telewizor. Jeśli podczas seansu będziecie siedzieć dość blisko, a zapewne tak będzie, wszak większość z graczy ustawi go na biurku, rozmiar 32 cali będzie wystarczający. Szczególnie dobre wrażenie robi odpalenie wideo w rozdzielczości QHD. Bardzo łatwo znajdziecie materiały w tak wysokiej jakości na YouTubie. Włączenie próbki nagranej w 2560x1440 wywołało u mnie efekt zachwytu, którego zabrakło, gdy po raz pierwszy odpaliłem grę. Zapewne duży wpływ na pozytywne zaskoczenie miało to, że przed pierwszym włączeniem filmu, monitor był już skalibrowany według ściągawki znalezionej w Internecie. Problematyczne może być tak naprawdę tylko zdobycie wszystkich interesujących Was filmów w odpowiedniej jakości. Materiał zarejestrowany w rozdzielczości Full HD nie robi już takiego wrażenia. Pocieszeniem może być Netflix. Część produkcji na popularnym ostatnio serwisie jest dostępna w 4K.

AOC AGON AG322QCX posiada dwa wbudowane głośniki, każdy o mocy 5W. Dźwięk, który się z nich wydobywa można ocenić jako przyzwoity. Jest głośno i wyraźnie. Jeśli bardzo rzadko rozstajecie się ze swoimi słuchawkami, które można w czasie nieużywania odwiesić na wieszak znajdujący się z boku monitora, wbudowane głośniki powinny wystarczyć. Nie ma obaw, że Wasze uszy będą krwawić nawet podczas kilkugodzinnego seansu filmowego. Muzyki też da się posłuchać. W porównaniu do ostatnio testowanego monitora AOC z serii AGON jest naprawdę nieźle. Tym razem producent nie ma się czego wstydzić.

Wspominaliśmy, że opisywany monitor może być zamiennikiem telewizora. Wiąże się to z tym, że tak samo, jak w TV o formacie 16:9 podczas oglądania większości filmów można spodziewać się występowania czarnych pasów u dołu i u góry obrazu. Jest to spowodowane tym, że nowe filmy są kręcone w formacie, który jest wyświetlany bez czarnych pasów dopiero na monitorze o proporcjach 21:9, czyli ekranie ultrapanoramicznym. To w sumie jedyna przewaga tego typu sprzętu nad wyświetlaczami o standardowym formacie.

Kilka słów na koniec

[TEST] Gamingowy monitor AOC Agon AG241QX – 144 hz, 1ms i QHD

[TEST] Gamingowy monitor AOC Agon AG241QX – 144 hz, 1ms i QHD

Gra się ultrapłynnie i to bez znaczenia, czy odpaliliśmy dynamiczną strzelankę w postaci Counter Strike: Global Offensive, przedstawiciela gatunku MOBA np. League of Legends, czy też jakąś ścigałkę

Monitor AOC AGON AG322QCX jest skierowany przede wszystkim dla graczy. W tym obszarze sprawdza się bardzo dobrze. Szybki czas reakcji, wysoka rozdzielczość i przede wszystkim odświeżanie na poziomie 144 Hz sprawiają, że z czystym sumieniem mogę go polecić osobom, które szukają większego monitora i nie chcą na niego wydać kroci. Zastosowanie matrycy w postaci MVA pozwala utrzymać cenę sprzętu w granicach rozsądku.

Model AG322QCX świetnie sprawdza się nie tylko podczas wbijania kolejnych fragów na wirtualnym polu walki. Praca na tak dużym obszarze roboczym jest czystą przyjemnością, tak samo jak przeglądanie Internetu i oglądanie filmów.

Cena: około 1850 zł

Plusy:

  • rozdzielczość QHD
  • szybki czas reakcji
  • odświeżanie 144 Hz
  • odwzorowanie kolorów lepsze niż w TN
  • kąty widzenia
  • wbudowane głośniki
  • bogaty zestaw wyjść wideo i audio
  • możliwość wyłączenia podświetlenia
  • duże możliwości regulacji
  • okablowanie w zestawie
  • 3 lata gwarancji
  • pilot jest...

Minusy:

  • … mało intuicyjny
  • kolory dalekie od tego, co widzimy w IPS
  • TN ma mniejszy czas reakcji
  • jasność mogłaby być większa
  • własnoręczne skalibrowanie bez profesjonalnego sprzętu nie jest łatwe
  • gotowe profile producenta raczej nikomu się nie przydadzą

Ocena 8,5/10

Dziękuję agencji SAROTA PR za możliwość przetestowania sprzętu.

fot. własne

Komentarze czytelników:

Monitor posiada wejście HDMI 2.x czyli jest obsługa 144Hz , dla potrzebujących obrazu i dźwięku jednym kablem ;) Przewaga DP jest oczywista i polecam to połączenie. W testach UFO opcja Overdrive wychodzi lepiej na ustawieniu niskim, ewentualnie kosztem lekkiego powidoku na ciemnym tle, ustawienie max. , średnie wypadło najgorzej - tak wyszło mi ( subiektywnie) . Ogólnie ostrość obrazu i czas reakcji w porównaniu do mojej "starej" IIyamy TN -ki 144Hz jest w testach gorsza ( np. UFO), podczas gry ( np. w BF4) jednak tego nie widać. Fabryczną kalibrację kolorów trzeba koniecznie poprawić, bo obraz jest brutalnie gorszy od mojej TN-ki ( no naprawdę ;) ) , zwłaszcza czerwień i pomarańcz. Po kalibracji daję 8,5/10 w porównaniu do TV plazmowych lub CRT, nie, do IPS nie. IPS dla mnie, to totalna porażka, żółty biały ;) , chroniczne przepalenia, ghosting i ogólnie rozmywanie wszystkiego, co szybsze od ślimaka - IPS to nie monitory tylko ramki do zdjęć najlepiej w HDR, dla niedowidzących.

Z tym wyjściem HDMI 2.x i obsługą 144Hz bywa różnie. Szczególnie w przypadku monitorów AOC. W poprzednio testowanym modelu AOC Agon AG241QX http://www.tylkogranie.pl/305/test-gamingowy-monitor-aoc-agon-ag241qx-144-hz-1ms-i-qhd nie udało mi się uzyskać pełnych 144Hz na HDMI (miałem 120Hz) pomimo tego, że monitor jest wyposażony w wyjścia HDMI 2.0. Otrzymałem informację, że podobny problem występował również u innych testerów. W przypadku AOC AGON AG322QCX tego nie sprawdziłem i z góry założyłem, że będzie podobnie. To oczywiście błąd. Dlatego też w tym przypadku dodałem stosowny EDIT

Plynnosc?? W tym monitorze nie ma plynnosci jesli ktokolwiek gra w szybkie strzelanki i faktycznie dostrzega plannosc na monitorach tn 120hz i wyzej odrazu zauwazy ze na tym monitorze nawet przy ustawieniu 144hz i wszystkich opcjach wspomagajacych plynnosc obraz przy ruchach na boki traci ostrosc. Jedynym plusem sa kolory i rozdzielczosc qhd i tyle. Grasz w szybkie fpsy nie kupuj tego monitora bo sie rozczarujesz i to bardzo.

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Doggi - gra nie tylko dla właścicieli psów

Doggi - gra nie tylko dla właścicieli psów

Wśród gier przeglądarkowych, które dotyczą przeróżnych tematów pojawiła się jednak wreszcie interesująca propozycja gry o psach - Doggi-Game.

Red Dead Redemption 2 z błędami i problemami na PC

Red Dead Redemption 2 z błędami i problemami na PC

Premiera Red Dead Redemption 2 na PC już za nami, ale gracze komputerowi nie mają zbyt wiele powodów do radości. Humory popsuły im liczne błędy i problemy techniczne. Te największe nie pozwalają rozpocząć rozgrywki.

The Outer Worlds – czy warto zagrać?

The Outer Worlds – czy warto zagrać?

The Outer Worlds okazało się niemałym hitem. Pomimo pewnych niedociągłości jest to produkcja, w którą bez wątpienia warto zagrać. Jakie są największe plusy nowej gry Obsidian Entertainment?

Alan Wake’s American Nightmare i Observer za darmo w Epic Games

Alan Wake’s American Nightmare i Observer za darmo w Epic Games Store

W Epic Games Store są dostępne kolejne, darmowe tytuły. Tym razem są to Alan Wake's American Nightmare i polskie Observer. Produkcje można dodać do kolekcji do 24 października.

[TEST] Monitor AOC AGON AG352UCG6 – ultrapanoramiczny olbrzym dl

[TEST] Monitor AOC AGON AG352UCG6 – ultrapanoramiczny olbrzym dla graczy

Ultrapanormaiczny, 35-calowy monitor dla graczy AOC AGON AG352UCG6 robi niezłe, pierwsze wrażenie. Uwagę przykuwa wysoka rozdzielczość oraz 120 Hz. Jak sprzęt sprawuje się w praktyce?

Pierwsze oceny i recenzje Borderlands 3. Warto zagrać w dniu pre

Pierwsze oceny i recenzje Borderlands 3. Warto zagrać w dniu premiery?

Premiera Borderlands 3 już 13 września. Nie powinno więc dziwić to, że w Internecie pojawiły się już pierwsze oceny i recenzje. Sprawdźcie, czy gra jest warta zakupu w dniu debiutu, czy wymaga jeszcze dopracowania.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się