[TEST] AOC Q2577PWQ – głównie do pracy, ale pograć także można
Po zmontowaniu podstawki i ramienia z ekranem, co trwało zaledwie chwilę i ustawieniu monitora na biurku na myśl od razu nasunęło mi się, że wyświetlacz prezentuje się nad wyraz elegancko. Decyduje o tym przede wszystkim dolna ramka i podstawka, chociaż ta druga jest w dość nietypowym kształcie i łatwo się rysuje. Wygląd jest co prawda ważny, ale znacznie istotniejsza jest specyfikacja monitora, która ostatecznie decyduje o tym, czy warto wydać na niego pieniądze. W przypadku AOC Q2577PWQ sprawa jest jasna.
Podstawowe dane techniczne:
- rozmiar – 25 cali
- rozdzielczość – 2560x1440
- częstotliwość odświeżania – 60 Hz
- czas reakcji – 5 ms
- typ matrycy – IPS
- format – 16:9
- jasność - 350 cd/m²
- kontrast 1000:1
Monitor możecie podłączyć do komputera na wiele różnych sposobów. Producent wyposażył go w złącza HDMI 1.4, VGA, DVI oraz DisplayPort 1.2.
Popracujmy!
Zacznijmy od podstawowego przeznaczenia, o którym można przeczytać na stronie producenta. AOC reklamuje swój produkt jako monitor premium do zastosowań biznesowych, czyli głównie do pracy. Po dwutygodniowym obcowaniu z AOC Q2577PWQ zauważyłem, że sprzęt posiada większość opcji i funkcji, które powinny być obecne w wyświetlaczu, którego głównym zadaniem jest ułatwienie wykonywania codziennych obowiązków.
Możliwości dostosowania wysokości monitora są wystarczające. Ponadto posiada on funkcję pivot. Zabrakło tylko opcji manipulowania wyświetlaczem w poziomie. Rekompensatą może być szeroki kąt widzenia.
Cała konstrukcja jest stabilna i nie ma mowy o żadnym „bujaniu się” monitora podczas nawet gwałtownych ruchów lub przypadkowego potrącenia biurka, na którym spoczywa ekran. Na pochwałę zasługuje także jakość wykonania. Nic nie trzeszczy, wszystkie elementy monitora zostały dopasowane idealnie.
Obraz wyświetlany przez AOC Q2577PWQ jest ostry jak brzytwa i to nawet jeśli patrzy się na niego z bliskiej odległości. Jest to oczywiście zasługa wysokiej rozdzielczości natywnej QHD. Na pochwały zasługuje także odwzorowanie kolorów. Jest to jak najbardziej zrozumiałe z uwagi na fakt, że sprzęt został wyposażony w matrycę IPS. Warto wspomnieć, że jeśli nie zgłębiliście tematu kalibrowania ekranu i chcecie kupić sprzęt, który wystarczy po prostu podpiąć do komputera i od razu rozpocząć na nim pracę recenzowany wyświetlacz będzie pod tym względem trafionym wyborem. Już ustawienia fabryczne zapewniają wystarczające wrażenia.
To odpowiedni czas, aby poinformować o wbudowanych głośnikach. Te... są i to jest ich największy plus. Jeśli zależy Wam na wysokiej jakości dźwięku, będzie trzeba zaopatrzyć się w dodatkowy sprzęt w postaci słuchawek lub zewnętrznych głośników. Taka potrzeba może się pojawić jeśli po pracy lubicie obejrzeć sobie film, ulubiony serial lub zagrać w grę.
Co AOC Q2577PWQ ma do zaoferowania graczom?
Recenzowany monitor może być z powodzeniem wykorzystany także przez miłośników gier komputerowych. Wiele zależy jednak od tego, który gatunek jest ich ulubionym oraz czy lubują się w sieciowej rywalizacji na najwyższym poziomie. Jeśli w FPS-ach liczy się dla Was każdy frag i walczycie o najwyższe rangi polecam zainwestować w monitor typowo gamingowy. Na naszej stronie znajdziecie testy monitorów dla graczy.
W przypadku gdy do gier podchodzicie bardziej rozrywkowo, a tym samym akceptujecie czas reakcji na poziomie 5 ms, AOC Q2577PWQ może być postrzegany jako przyzwoity ekran dla graczy. Wpływa na to wysoka rozdzielczość, popularny format obsługiwany przez wszystkie współczesne tytuły oraz panel IPS, który, choć jest wolniejszy i droższy od matryc TN, dostarcza znacznie lepszych wrażeń wizualnych.
Monitor można zakupić za około 1150 złotych. Uważam, że cena mogłaby być nieco niższa. Za te same pieniądze można dostać monitory konkurencji z matrycą IPS o rozdzielczości 2560x1440 w większym rozmiarze. Wyglądają one jednak znacznie gorzej. Sami zdecydujcie, czy warto dołożyć do eleganckiego designu.
Plusy:
- obraz ostry jak brzytwa
- odwzorowanie kolorów
- kąty widzenia
- design
- wąskie ramki
- wbudowane głośniki
- 4 rodzaje złączy
- możliwość regulacji wysokości
- pivot
- okablowanie w zestawie
- 3 lata gwarancji
Minusy:
- odrobinę za wysoka cena
- jakość i głośność wbudowanych głośników
- na siłę - brak USB
Dziękuję agencji SAROTA PR za możliwość przetestowania sprzętu.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!