Procesory Intela. Co kryje się w nazwie modelu?
Zaczynamy od opisu najmniej wydajnych układów, z każdym kolejnym idąc w kierunku coraz bardziej zaawansowanych procesorów, przystosowanych do radzenia sobie z największą ilością obliczeń.
Intel Celeron/Pentium
Liczba rdzeni/liczba wątków – 2/2
Pamięć podręczna poziomu L3 – od 2 do 3 MB
Układ graficzny - Intel HD Graphics
Podstawka – LGA1150
Dla kogo?
Procesory te są przeznaczone do komputerów biurowych. Poradzą sobie bez problemu z użytkowaniem narzędzi typu edytor tekstu czy arkusz kalkulacyjny. Obsłużą także internetową przeglądarkę. Ich zastosowanie wiąże się z pobieraniem znikomej ilości energii i mogą być chłodzone pasywnie. To zapewni absolutną ciszę pracy komputera. Nie pobawimy się jednak w overclocking. Ta seria procesorów ma zablokowany mnożnik. Plusem jest ich niewielka cena.
Intel Core i3
Liczba rdzeni/liczba wątków – 2/4
Pamięć podręczna poziomu L3 – od 3 do 4 MB
Układ graficzny - Intel HD Graphics 4400 lub 4600
Podstawka – LGA1150
Dla kogo?
Do codziennego użytku sprawdzą się znakomicie. Mają dwa rdzenie, ale cztery wątki, które zapewnia użycie technologi Hyper-Threading. Pozwala to na wykonywanie wielu zadań w tym samym czasie. Będziemy nawet w stanie pograć w najnowsze gry. Powinniśmy wycisnąć jakieś 30 kl/s przy średnim poziomie szczegółowości. Zablokowany mnożnik nie pozwala na szaleństwo podkręcania.
Intel Core i5
Liczba rdzeni/liczba wątków – 4/4
Pamięć podręczna poziomu L3 – od 6 MB
Układ graficzny – Intel HD Graphics 4600
Podstawka – LGA1150
Dla kogo?
Bardzo solidna podstawa komputera każdego fana gier! Wystarczy do tego, by grać w każdą grę w co najmniej 45 kl/s. Detale możemy przesunąć do końca w prawą stronę. Użytkownicy narzędzi, które są pisane pod wielordzeniowe jednostki, również będą usatysfakcjonowani. Dodatkowy wzrost wydajności uzyskamy poprzez kręcenie procka. Jeśli jesteśmy zainteresowani tą możliwością, wybierzmy modele z K w nazwie i dokupmy osobne chłodzenie.
Intel Core i7
Liczba rdzeni/liczba wątków – 4/8
Pamięć podręczna poziomu L3 – od 8 MB
Układ graficzny – Intel HD Graphics 4600
Podstawka – LGA1150
Dla kogo?
Dla bardzo wymagających użytkowników. Na tym potworze można wszystko. Nie straszne mu żadne nowe produkcje i renderowanie. Jeśli nie kodujemy wideo, ani nie jesteśmy projektantami modeli 3D prawdopodobnie nigdy nie wykorzystamy całej mocy, jaką oferuje. W grach jest bowiem tylko nieco wydajniejszy niż i5.
Generacje
Gdy zapytamy się nieco bardziej zaawansowanego użytkownika o podzespoły, z jakich zbudowany jest jego komputer, przy okazji chwalenia się modelem swojego procesora dorzuci zapewne jego generację, np. i5 piątej generacji. Okazuje się, że najnowsza, czyli 6 już generacja procesorów Intela sprawdza się przede wszystkim w pececie gracza. O co w tym wszystkich chodzi i jak się połapać? Mimo że producent nie ma tak naprawdę w tej chwili godnego sobie rywala, to tempo, z jakim rozwija swoje produkty i je prezentuje jest wręcz porażające. Bez wdawania się w szczegóły - każda kolejna generacja produktów Intela to większa wydajność, nowe funkcje zabezpieczeń, obsługa nowych funkcji i proces produkcji, który robi z kolejnych generacji coraz bardziej energooszczędne układy względem generacji poprzednich. Jak rozpoznać generacje? To bardzo proste. Mówi nam o tym pierwsza cyfra modelu. i5-6600K to procesor szóstej generacji o kodowej nazwie Skylake.
Nazwy kodowe architektury:
I generacja – Clarkdale,
II generacja – Sandy Bridge,
III generacja – Ivy Bridge,
IV generacja – Haswell,
V generacja – Broadwell,
VI generacja – Skylake.
T, S, K – co to za oznaczenia?
T
Wśród produktów możemy spotkać modele z oznaczeniem T np. Pentium G3450T, Celeron G1820T, Core i3-4350T. Dotyczy to także serii i5 i i7. Procesory te mają obniżone częstotliwości taktowania, co czyni z nich jeszcze bardziej energooszczędne serce komputera. Są one o blisko 20 W mniej zasobożerne niż ten sam model bez literki T w nazwie.
S
Oznaczenie dotyczy serii i5 i i7. Podpisane są tak modele o zoptymalizowanym poborze energii przy obciążeniu wielu rdzeni.
K
Odblokowane jednostki, które umożliwiają bardzo wygodne i efektywne podkręcanie. Poprzez uwolnienie mnożnika OC dochodzi do wzrostu wydajności nawet o kilkadziesiąt procent! Pamiętajmy tylko o kupnie odpowiedniego chłodzenia. Nie chcemy przecież usmażyć naszego procesora na tym boxowym.
Funkcja Turbo

Jakie potrzeby - taki procesor. Na co zwracać uwagę?
Procesor, to serce każdego komputera. Zarówno sprzętu stacjonarnego, jak i mobilnego. To on odpowiada za dostarczenie mocy obliczeniowej. Gdy nie jest dostosowany do potrzeb i stawianych przed nim zadań, praca może okazać się utrudniona.W zależności, jakie zadanie wykonujemy na komputerze, funkcja w sposób dynamiczny dostosowuje taktowanie rdzeni. Dla przykładu: gdy w grę wchodzi obciążenie wielu rdzeni (np. podczas kompresji wideo), częstotliwość ta wzrasta w większości modeli o 200 MHz, co pozwala szybciej zakończyć proces.
Hyper Threading
Funkcja ta wprowadza obsługę wielowątkowości. Umożliwia to wykonywanie kilku zadań jednocześnie. Przed tą technologią, w bardziej tradycyjnych rozwiązaniach dwa fizyczne rdzenie pozwalały systemowi operacyjnemu na uruchomienie jedynie dwóch wątków (procesów) równolegle. Technologia Intela zwiększa liczbę wątków dwukrotnie dla każdego fizycznego rdzenia. Warto jednak zaznaczyć, że Hyper-Threading nie zwiększa dwukrotnie wydajności samego procesora. Tak kolorowo oczywiście nie jest, ale wydajne układy producenta bez problemu pozwalają na komfort pracy po przydzieleniu dodatkowo jednego procesu na każdy z rdzeni.
Urządzenia mobilne
Intel nie jest producentem procesorów jedynie dla jednostek stacjonarnych. Gigant ma w swojej bogatej ofercie także układy przeznaczone do urządzeń przenośnych. Kolejne serie, to kolejne literki w nazwach modeli - i tak:
- Seria M – procesory przeznaczone do laptopów, np. i7-3540M,
- Seria U – procesory przeznaczone do ultrabooków, np. i7-4650U,
- Seria Y – procesory przeznaczone do tabletów, np. i5-4200Y.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!